Recenze - Hadriánův val

27. května 2014 v 17:37 |  Recenze
Po několika dnech je tu opět recenze :) A zítra očekávejte soutěž :)
Autor: William Dietrich
Název: Hadriánův val
Počet stran: 293
Nakladatelství: Vyšehrad
Rok vydání: 2005


Anotace:
Román Hadriánův val se odehrává v římské Británii, v místech, kde se dodnes nacházejí zbytky Hadriánovy zdi. Je zasazen do 4. století n. l., do doby, kdy se nachyluje čas Alarichova vyvrácení Říma. Autor na několika postavách a jejich příbězích zachycuje tvář odcházejícího impéria. Vztah mezi náčelníkem barbarů Ardenem Cataracusem a senátorskou dcerou, krásnou Valerií, symbolizuje postupné kulturní splynutí dvou rozdílných civilizací. Příběh není však pouze suchopárným dějovým líčením, ale dramatem plným zvratů a dobrodružství, prožívaných plnokrevnými postavami. Pro čtenáře, který touží po hlubším poznání dané doby, připojil autor vyčerpávající historický doslov.
Už před nějakou dobou jsem si v jednom knihkupectví čirou náhodu všimla této zlevněné knihy. Stačil mi jen jeden jediný pohled a já věděla, že musí být moje. Obálka knihy sice není přenádherná, ale více než to, mně zaujal název knihy - Hadriánův val. Když se řekne Hadriánův val, tak se mi hned vybaví Británie, drsnost, boj o přežití, rozdílnost, násilí, válka, národy, dobrodružství, udatnost a mohla bych pokračovat. A právě tato kniha v sobě má všechny moje představy o této době a zemi.

Kniha Hadriánův val je založena na skutečné události. Roku 367 našeho letopočtu skutečně došlo k barbarskému povstání, které Británií otřáslo. Dost faktů v knize se zakládá na skutečných věcech, které opravdu existovaly, a které se opravdu staly. Avšak podrobnosti o povstání známy nejsou, což je velká škoda.
Kniha je psána skvělým způsobem. Inspektor z Říma vyšetřuje zradu, která se stala u Hadriánova valu, a která vyvrcholila bitvou mezi barbary a Římany. Inspektor se snaží pomocí výslechů svědků, kteří byli zajati a nějak v příběhu figurovali, vše vyřešit. Nemá to však jednoduché a některé svědky musí vyslechnout několikrát. A jak všichni dobře víme, všechno něco stojí. Kniha je tedy psána formou výslechů a jednotlivých příběhů svědků.

Pokud si někdo myslí, že je kniha jen o válčení nebo nudném líčení dějin, tak se plete. Kniha je především plná citů a rozporů. Střetávají se zde dvě velmi odlišné kultury - Římané, kteří dodržují striktní pravidla a svobodní barbaři, kteří žijí spíše okamžikem a neplánují do budoucnosti. Ani sama nevím, kdo z nich mi byl sympatičtější. Každý měl nějaké ty mouchy. Pro ty, kdo touží po hlubším poznání dané doby, připojil autor ke knize historický doslov.

Ke knize nemám žádnou výtku. Nic mi na ní nevadilo. Jedním velkým plusem knihy a příběhu je určitě reálnost a upřímnost. Autor si nebere žádné servítky a vše líčí tak, jak to je. A to zrovna nemusí být příjemné každému. Mně to ale nevadilo.

Postavy:
Ústřední postavou příběhu je mladá Římanka Valerie, která, aby zachránila otcovu kariéru, putuje k valu, aby se zde vdala. Valerii to však nevadí, právě naopak. Má dobrodružnou povahu a je ráda, že se může podívat do Británie. Na svého budoucího manžela se navíc těší. Valerii jsem si oblíbila hned na začátku. A právě na této postavě se hezky vykresluje ten střet dvou rozdílných kultur. Valerie žije nějakou dobu u Hadriánova valu, ale pak je unesena a žije s barbary. Od každého se v ní usadilo něco, a je typickým příkladem toho, že když dva rozlišné národy žijí vedle sebe, ať v míru či ve válce, tak se od sebe učí, přebírají a inspirují - i když nechtěně.
Valerie ráda jezdila na koni. Byla vlastně ještě dítětem a líbila se mi na ní ta její naivita a očekávaní. Měla poměrně silnou vůli, byla statečná, citlivá a upřímná.
K Valerii patří otrokyně Savie, která byla své paní oddaná, i když ne vždy souhlasila a jejími činy. Savie, i když je otrokyně, žije římskými pravidly, která se snaží dodržovat za každé situace. Je to jedna z osob z výslechu a právě na jejím svědectví stojí většina příběhu.
Důležitou postavou příběhu je Galba, který žije u valu dlouho, a který s příchodem Valerie ztratil svou dlouho očekávanou vysokou pozici. To ho samozřejmě štve. Galba nebyl jen tak někdo. U valu měl respekt mužů, byl nemilosrdný, necitlivý. No jak jen to říct šetrně. Bylo to nechutné prase.
A poslední postavou, která stojí za zmínku je barbar Arden, který není na druhý pohled zlý. Je to barbar, což o mnohém vypovídá. Je svobodný s chutí do života a ve Valerii ihned najde zalíbení. Je to poměrně důležitá postava, protože Valerii částečně změní a pomůže jí lépe chápat svět.
Styl psaní:
Kniha je napsána hezky srozumitelně a čitelně. Kniha sama o sobě je velmi čtivá. Autor do ní sice zahrnul popisy prostředí, které moc nemusím, ale jako by viděl, v jaké chvíli přestat. Jak už jsem řekla, kniha je psána formou výslechů a to jí dodává na čtivosti a originalitě.

Hodnocení:
Jak už jsem řekla, kniha je prostě skvělá a já nemám nic, co bych jí vytkla. Je to jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla.
Ale kdo nakonec stojí za celou zradou? Je to krutý Galba? Nebo někdo jiný? A jak nakonec dopadne Valerie? Zemře při závěrečné bitvě nebo se jí podaří uprchnout? No to už si budete muset přečíst samy.
Knihu doporučuji opravdu všem a nejen těm, kteří mají rádi historii. Je to opravdu kvalitní počtení.

Ukázka: (sice ukázky do recenzní nedávám, ale zde si to neodpustím a trochu vás navnadím)
Pravda je, že ta žena Valerie přišla do Británie v obzvlášť neklidnou dobu. Klíčem k porozumění tomu, co se stalo, nemusí být jen ona, ale i stárnoucí císař a odvolání legií. Nakolik ovládáme události my a nakolik ovládají ony nás? Jak stárnu, čím dál tím víc se přikláním k tomu, že vše řídí osud a také neuvážená reakce na směr vývoje, který je tak nejasný, že si v určitou dobu nevšimneme jeho významu. Svět se mění a změny mě zneklidňují. Nejvíce ze všeho mě zneklidňuje, že nedokážu zjistit, co je jiné. Voják Titus bude další, kdo přijde na řadu, a já doufám, že ve své vojácké jednoduchosti uvidí to, co já nevidím. Snad vysvětlí podivnou epizodu ze závěru Valeriiny cesty na sever za budoucím manželem.
Ukázka je ze strany 73, 10. kapitola. Uvažuje v ní římský Inspektor případu.
William Dietrich


William je americký spisovatel a novinář oceněný Pulitzerovou cenou. Je historik, přírodovědec a uznávaný spisovatel. Narodil se v Tacomě a studoval na Mount Tahoma High School. Jako novinář se zabýval nejrůznějšími tématy. Vždy to byla témata závažná, která mu vynesla i zmíněné významné ocenění. Po pětadvaceti letech se vrátil domů, překonal závažnou chorobu a žije tu s manželkou a dvěma dcerami dodnes. Má za sebou již několik románů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Čteš rád/a knihy?

Ano!
Ne!

Komentáře

1 Kate Kate | E-mail | Web | 27. května 2014 v 17:49 | Reagovat

Galba je přezdívka jednoho mého spolužáka. :D A kniha nevypadá špatně. :)

Na soutěž se těším. :)

2 P. P. | 27. května 2014 v 18:22 | Reagovat

Pěkná recenze a vypadá to na velice zajímavý příběh :-)

3 Casion Casion | Web | 27. května 2014 v 18:58 | Reagovat

Kniha vyzerá dosť dobre, i keď ja historické romány čítam len výnimočne :-) Je však zaujímavé, že sa to zakladá na skutočnej udalosti :-)

4 Eamane Eamane | 27. května 2014 v 19:03 | Reagovat

[3]: Roman je to opravdu jen minimalne, je to spis realisricka dobrodruzna kniha ;)

5 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 30. května 2014 v 10:59 | Reagovat

Tak tohle mě zaujalo!:) rozhodně se po tom poohlédnu :-)

6 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 30. května 2014 v 16:04 | Reagovat

Taky bych si něco přečetl o svých oblíbených Římanech... od časů starého Gemmela a jeho mixu fikce a reálií jsem už do starověké Británie nezavítal.

7 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 1. června 2014 v 13:41 | Reagovat

Nezní to špatně. Ale jak si řekla docela to souvisí s historií a tu já zrovna nemusím. Ještě uvidím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama