Březen 2016

Recenze - The Heir

29. března 2016 v 19:34 | Ettelwen |  Recenze
Název: The Heir
Autorka: Kiera Cass
Série: The Selection stories
Díl: 4.
Počet stran: 356
Nakladatelství: Harper Collins
Rok vydání: 2015

Narvi

29. března 2016 v 18:26 | Ettelwen |  Trpaslíci
Narvi byl trpasličí řemeslník a mistr svého oboru. Vytvořil bránu na západní straně do trpasličí říše Khazad-dum v Druhém věku. Brána mohla být otevřena zevnitř, ale pokud se ji někdo pokusil otevřít zvenčí, musel znát heslo. Heslo znělo mellon nebo-li přítel. Elfský řemeslník Celebrimbor, který byl také blízkým přítelem Narviho pak do dveří vnesl znaky.

Duel 52: Samvěd Křepelka vs Faramir

27. března 2016 v 12:18 | Ettelwen |  Různé soutěže
Zdravím u dalšího, dnes již předposledního duelu čtvrtého kola.
Do boje se pouští Samvěd Křepelka, který se až sem dostal přes Kiliho, Froda a Medděda. Proti Samovi stojí Faramir, jehož cesta vedla přes Gimliho, Legolase a Thorina (docela obdivuhodný výkon).
Nár

27. března 2016 v 8:50 | Ettelwen |  Trpaslíci
Nár byl společník Thróra. Žil na Vrchovině společně s Thrórem a ostatními trpaslíky, kteří prchli z Osamělé hory, když na ni zaútočil drak Šmak. Thrór se rozhodl jít do Morie, což byla velká trpasličí říše, ale poté, co byl probuzen balrog to bylo místo plné zla.
Thrór a Nár přišli k Morii v roce 2790 Třetího věku. Nár však Thróra varoval, že vejít do Morie není dobrý nápad. Thrór však přítelova varování nedbal a vstoupil do Morie východní bránou. Nár na něj čekal několik dní u otevřené brány. Poté Nár uslyšel výkřik, roh a Thrórovo tělo bylo z Morie vyhozeno. Thrór byl sťat a na jeho hlavě bylo vyryto jméno skřetího vůdce Azoga.
Azog pak Nára využil jako posla, aby trpaslíkům vyřídil, že pokud se pokusí vejít do Morie, budou všichni zabiti. Nár se pokusil vzít s sebou Thrórovo tělo, ale Azog ho zastavil, nazval Thróra zlodějem a Nára žebrákem. Jako urážku po Nárovi Azog hodil pytlíkem mincí.
Nár se vrátil ke svým lidem s vyřídil vzkaz Thráinovi II. Výsledkem byla válka mezi trpaslíky a skřety. Azog se skřety byl poražen, ale trpaslíci se v té době do Morie nevrátili, protože tam stále zůstával balrog,

Tolkien Reading Day 2016

25. března 2016 v 11:39 | Ettelwen |  Zajímavosti/Attractions

Tolkien Reading Day se koná každý rok 25. března. Tento den je organizován literární společností The Tolkien Society už od roku 2003 za účelem povzbudit fanoušky k oslavování a propagování života a díla J.R.R. Tolkiena čtením oblíbených pasáží. Společnost oslovuje především školy, muzea nebo knihovny ke konání různých akcí právě na tento skvělý den.

Tématem letošního Tolkien Reading day je "life, death and immortality."
A proč se vůbec koná 25. března? I to má své opodstatnění, protože téhož dne byl zničen Jeden Prsten.

A co se vůbec na takový den dělá? To je přece jasné, čte se Tolkien, ať už v jakékoliv formě, jakékoliv dílo. Jak se toho, kdo ujme, záleží pouze na vás, ale originalitě a kreativitě se meze nekladou. A k četbě samozřejmě patří i nějaká ta dobrota.

Ať už se budete podílet na Tolkien Reading Day 2016 nebo ne, určitě budu ráda, když se s námi o to podělíte. Takže směle do toho a přeji šťastný Tolkien Reading Day 2016.


Fimbrethil

24. března 2016 v 15:03 | Ettelwen |  Enti
Fimbrethil byla entí žena, také zvaná jako lehkonohý prouteček. Byla milována Stromovousem. Když byla mladou entí dívkou, byla krásná a lehkonohá. Jak ale stárla, byla sehnutá, hnědá s vyschlými zlatými listy. Ale Stromovous v ní pořád viděl krásu.
Fimbrethil a ostatní entí ženy opustily enty a divoké lesy, aby mohly vypěstovat zahradu východně od řeky Anduiny. Nějaký čas se jim dařilo, ale když se Stromovous vydal na východ, aby vyhledal Fimbrethil v období během války Posledního spojenectví elfů a lidí, našel pouze zničenou zahradu. Fimbrethil a ostatní entí ženy byly pryč.
Není známo, co se stalo entím ženám, možná zahynuly nebo se vydaly dále na východ.
Když se Stromovous vydal zaútočit s ostatními enty na Železný pas, řekl, že by rád viděl Fimbrethil ještě jednou.

Recenze - Odpusť mi. Megan

23. března 2016 v 20:38 | Ettelwen |  Recenze
Název: Odpusť mi. Megan
Autorka: Abbie Rushtonová
Počet stran: 255
Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2016

Roklinka

21. března 2016 v 19:50 | Ettelwen |  Roklinka
Roklinka byla domovem Elronda Půlelfa. Během Třetího věku to bylo jedno z posledních míst elfů ve Středozemi. Roklinka byla také místem, kde bylo zachováno mnoho elfských tradic a hodnot. Bylo to místo klidu a krásy.

Duel 51: Peregrin Bral vs Aragorn

20. března 2016 v 9:00 | Ettelwen |  Různé soutěže
Zdravím,
dnes máte možnost hlasovat v nedělním duelu hned od rána. Do konce čtvrtého kola zbývají poslední tři duely a v každém se vždy utká jeden hobit. Dnes je to Peregrin Bral, kterého většina z vás zná jako Pipina. Pipin se až sem dostal přes trpaslíka Óina, Celeborna a Bilba. Aragornova cesta vedla zase přes trpaslíka Noriho, Glóina a Galadriel.
Otázka je jasná, komu dáte hlas v dnešním duelu?

Lóni

20. března 2016 v 8:46 | Ettelwen |  Trpaslíci
Lóni byl jedním z trpaslíků, kteří následovali Balina na jeho výpravě za znovuobnovením trpasličí říše v Morii. Padl v boji se skřety v roce 2994 Třetího věku. Jeho smrt byla zaznamenána v knize, kterou později v Morii objevilo Společenstvo Prstenu.