Duben 2016

10 knižních dní

30. dubna 2016 v 9:47 | Ettelwen |  Projekty
Ještě jsem ani neskončila s 30 Days LOTR Challenge, která na blogu probíhá už neuvěřitelně dlouho, a zase jsem se uvrtala do něčeho nového. Chtěla jsem trochu probudit knižní část blogu a tento projekt/tag se mi na to zdál hodně dobrý. Nejsem zrovna zastánce těchto projektů, ale když se nějaký hodně dobrý objeví, proč ne.

V mém podání se můžete těšit hlavně na hodně fotek. Další věcí, kterou nemůžu vystát je, když si blogeři stáhnou všechny fotky z netu, a pak ani nejsou schopni uvést zdroj. Článek se tak stává neosobní, pro mě ničím zajímavý, odfláknutý. Chápu, že ne každý má doma danou věc, knihu, ale aspoň jedna fotka by se prostě hodila ;) ..

No a teď už k samotnému projektu. Narazila jsem na něj u Kate, ale autorkou je Vysvobozená. Projekt je vlastně úplně jednoduchý. Každý den se zveřejní článek s určitým počtem knih na zadané téma. Nejdříve se tedy můžete těšit na 10 skvělých knih. Pokud se Vám projekt líbí, určitě se také zapojte :) ..

zdroj obrázku: Vysvobozená

Helm Kladivo

30. dubna 2016 v 9:19 | Ettelwen |  Rohirové
Helm Kladivo byl devátým králem Rohanu a posledním z první linie králů. Byl to král statečný a silný. Narodil se v roce 2691 Třetího věku. Jeho otcem byl král Gram, měl sestru Hildu, dva syny - Haletha a Hámu a přinejmenším jednu dceru.

Helm se stal králem Rohanu po smrti svého otce v roce 2741 Třetího věku. Jeho vláda však neprobíhala ve znamení míru, jak tomu bylo u předchozích králů. V roce 2754 Helm odmítl dát ruku své dcery Wulfovi, synovi Freca, kteří byli příbuzní mužů z Vrchoviny. Freca se také prohlašoval za potomka krále Fréawina. S Frecou to nakonec dopadlo tak, že ho Helm zabil jednou dobře mířenou ranou pěstí. Od té doby se mu také říká kladivo. Následně Helm prohlásil Frecova syna Wulfa a jeho příbuzné za královy nepřátele a oni následně uprchli.

Za čtyři roky, tedy v roce 2758 Třetího věku byl Rohan napaden Vrchovci. Gondor mu pomoci nemohl, protože sám čelil hrozbě v podobě korzárů. Brzy se ukázalo, že v čele Vrchovců stojí Wulf. Rohirové byli poraženi a jejich země obsazena. Ti, co nezemřeli, uprchli do pevnosti zvané Hláska (Helmův žleb). Wulf dobyl Edoras a usadil se v Meduseldu, kde zemřel Helmův syn Haleth, při obraně dveří. Pak ale přišla obrovská zima a jak Rohané, tak jejich nepřátelé trpěli mrazem a nedostatkem potravy. Helmův mladší syn Háma ze zoufalství vyvedl muže ven pro potraviny, ale ztratili se ve sněhu. Helm zármutkem a hladem zdivočel. Chodil ven sám, bíle oblečen. Chodil do táborů nepřátel a pobíjel spoustu mužů pouze holýma rukama. Věřilo se, že neponese-li zbraň, žádná zbraň se ho nedotkne. Vrchovci také říkali, že jedl lidi. Tato pověst se na vrchovině dlouho držela.
Helm měl veliký roh, a vždy, když vycházel, zatroubil na něj. Obležení Helmova žlebu však Helm Kladivo nepřežil.

Když dlouhá zima skončila, Fréaláf, syn Helmovy sestry Hildy, se skupinkou mužů překvapil Wulfa v Meduseldu, zabil ho, znovu získal Edoras a stal se králem.

zdroj: thainsbook a Dodatky - Návrat krále


Gram

30. dubna 2016 v 9:16 | Ettelwen |  Rohirové
Gram byl osmým králem Rohanu. Narodil se v roce 2668 Třetího věku a byl synem Déora. Králem se stal v roce 2718 Třetího věku a vládl až do své smrti v roce 2741 Třetího věku. Jeho synem byl legendární Helm Kladivo.

Unboxing 42

28. dubna 2016 v 10:08 | Ettelwen |  Knižní svět

Po nějaké době tu mám další otevírání balíčku. Dnes se jedná o knihu, kterou jsem ukořistila na bazaru na Databázi knih. Podařilo se mi ulovit knihu, po které už jsem nějakou dobu pokukovala. Spadá do mé posedlostí Tolkienem, nyní se k tomu přidává ale i náboženství, už víte? :)

Déor

27. dubna 2016 v 9:43 | Ettelwen |  Rohirové

Déor byl sedmým králem Rohanu. Narodil se v roce 2644 Třetího věku. Byl synem Goldwina a po jeho smrt nastoupil na trůn.
Déorova vláda již neprobíhala v míru a klidu. U Železného pasu a na okraji Fangornu se usadili Vrchovci. Vrchovci vůči Rohanu a jeho lidem rozhodně nezaujali přátelské postavení, ba naopak. Velmi často podnikali nájezdy na stáda koní.
V roce 2710 Třetího věku se Déor rozhodl nenechat věci jen tak a porazil řadu Vrchovců, než se dostal do Železného pasu. Zde očekával spojence, ale velmi se spletl. Železný pas byl gondorskou pevností, ale řada gondorských mužů, kteří strážili pevnost, vymřela, a byla nahrazena rodinami, kteří se postavily na stranu Vrchovců. Déor tedy našel Železný pas v rukou nepřátel.

Déor nebyl schopen sám obsadit Železný pas, proto nechal vzkázat do Gondoru, ale žádná pomoc nedorazila, a tak Železný pas zůstával v rukou Vrchovců. Déor alespoň nechal silnou jednotku jezdců Železný pas hlídat.
Déor zemřel v roce 2718 Třetího věku a na trůn nastoupil jeho syn Gram.

Recenze - Hostina ledu a ohně

26. dubna 2016 v 11:14 | Ettelwen |  Recenze
Název: Hostina ledu a ohně
Podnázev: Oficiální kuvhařka game of Thrones
Autoři: Chelsea Monroe-Cassel a Sariann Lehler
Počet stran: 240
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Omega

Vyhodnocení soutěže o Nejlepší středozemskou postavu

24. dubna 2016 v 10:43 | Ettelwen |  Různé soutěže
Dva týdny uplynuly od zveřejnění Velkého finále. Za tu dobu jste mohli rozhodovat o vítězi. A teď, soutěž končí a mně nezbývá nic jiného, než vyhlásit vítěze.


Celá soutěž na blogu probíhala více než rok a stala se tak plnohodnotnou součástí blogu. Až je mi líto, že všechno končí. Ani nevím, kdy a jak se zrodil nápad uspořádat soutěže, ve které se proti sobě postaví ty nejznámější postavy ze Středozemě. Ale tento nápad byl přijat s pozitivním ohlasem z vaší strany, což pro mě byl asi ten největší impulz něco tak velkého udělat. Pak už šlo vše jako po másle, vybrala jsem nejznámější postavy a začala tvořit duely, ve kterých jste hlasovali pro vašeho favorita. Postav se zúčastnilo celkem 56 a byly rozděleny do 53 duelů, což znamená 53 týdnů.

Goldwine

24. dubna 2016 v 10:13 | Ettelwen |  Rohirové
Goldwine byl šestým králem Rohanu. Narodil se v roce 2619 Třetího věku a byl synem krále Fréawina. Králem se stal v roce 2680 Třetího věku. Během jeho vlády Rohan prosperoval a lidé žili v míru. Goldwine zemřel v roce 2699 Třetího věku a na trůn usedl jeho syn Déor.

Fréawine

24. dubna 2016 v 10:12 | Ettelwen |  Rohirové
Fréawine byl pátým králem Rohanu. Narodil se v roce 2594 Třetího věku a byl synem krále Fréa. Fréawine se stal králem v roce 2659 Třetího věku. Stejně jako u jeho otce, i vláda Fréawina byla poklidná a země prosperovala. Fréawine zemřel v roce 2680 Třetího věku a na trůn nastoupil jeho syn Goldwine.

Kočky

24. dubna 2016 v 7:10 | Ettelwen |  Nestvůry, příšery apod..
Dnes tu pro vás mám takový odlišný článek, který pojednává o kočkách ve Středozemi, ano Tolkien dokonce nezapomněl ani na něco, pro nás tak obyčejného, jako jsou kočky.


Kočky královny Berúthiel
Královna Berúthiel byla manželkou gondorského krále Tarannona. Jejich manželství nebylo šťastné, protože Berúthiel byla poměrně samotářská a bezcitná.
Byla známá jako chovatelka koček, kterých měla celkem deset, devět černých a jednu bílou. Její kočky byly velmi nenápadné, a vůbec jim nedělala problém tma, což je pro kočky typické. Královna Berúthiel používala svoje kočky jako špehy k zjištění tajemství mnohých gondorských obyvatel. Následně nad nimi získala výhodu. Byla schopná se svými kočkami komunikovat nebo jim mohla číst v mysli, aby zjistila, co kočky objevily. Lidé z Gondoru tyhle kočky nenáviděli a báli se jich. Ale ani samotné kočky nebyly v bezpečí před královnou, která je dost často mučila a posílala svoji bílou kočku, aby špehovala ty černé.

Král Tarannon je znám výstavbou gondorských lodí, říká se, že svoji manželku i s kočkami na podobnou loď nalodil a už ji nikdo nikdy neviděl.

Ostatní kočky
O původu a životě dalších koček toho není moc známo. Víme, že kočku vlastnil Bob, podomek v hostinci U Skákavého poníka.
Kočka byla také zmíněna, když si Bilbo Pytlík s Glumem dávali hádanky ve tmě, jako odpověď na jednu z hádanek.

"Ryba na stolku, člověk u stolu sedí na stoličce a kočka dostane kosti."

zdroj informací: Hobit
thainsbook
zdroj obrázku: funnycatsgif.com