Květen 2016

Knižní přírůstky - květen 2016

29. května 2016 v 13:37 | Ettelwen |  Knižní svět
Všechny vás zdravím,
opět jsem se rozhodla trochu probudit knižní část tohoto blogu, protože je to právě to, co chci dělat, a co dělám ráda. Proto jsem se rozhodla obnovit měsíční knižní přírůstky. Tento měsíc jich není hodně, ale jsou to samé, troufám si říct příjemné a dobré kousky, takže se pojďme podívat, co jsem za měsíc květen nastřádala.


Walda

29. května 2016 v 13:19 | Ettelwen |  Rohirové

Walda byl dvanáctým králem Rohanu. Narodil se v roce 2780 Třetího věku a jeho otcem byl král Brytta. Během Bryttovy vlády do Rohanu vstoupili skřeti a rohirové s nimi velmi dlouho bojovali.
Walda se stal králem v roce 2842, a v té době si všichni mylně mysleli, že jsou skřeti vyhnáni, ale opak byl pravdou. V roce 2851 byl Walda se svými společníky zabit při cestě přes Bílé hory. Vládl pouhých 9 let. Na trůn nastoupil jeho syn Folca, a až jemu se podařilo s definitivní platností skřety vyhnat.

Brytta

28. května 2016 v 9:06 | Ettelwen |  Rohirové

Brytta byl jedenáctým králem Rohanu. Narodil se v roce 2752 Třetího věku a jeho otec byl král Fréaláf. Brytta se králem stal v roce 2798 Třetího věku.
Byl nazýván Léofa, v překladu milý. Byl velkorysý ke všem, kdo to potřeboval a jeho lid jej velmi miloval.
Začátek roku 2800 pro Rohiry nebyl zrovna příjemný, protože se museli potýkat se skřety z Bílých hor, kteří byli poraženi trpaslíky v bitvě v Azanulbizaru. Skřeti přišli na jižní hranici Rohanu a rohirové bojovali po mnoho let, aby je vyhnali.
Brytta zemřel v roce 2842 Třetího věku, v té době si rohirové mysleli, že jsou všichni skřeti mrtví nebo vyhnaní, ale mýlili se. Po Bryttovi na trůn nastoupil jeho syn Walda.

Unboxing 44

27. května 2016 v 18:12 | Ettelwen |  Knižní svět

Po krátké době jsem tu opět s unboxingem. Knihy jsem měla objednané delší dobu, protože jsou z anglického online obchodu Book Depository, ve kterém jsem objednávala poprvé. Knihy přišly neuvěřitelně rychle, vlastně s předstihem. Neplatila jsem poštovné a knihy mě vyšly levněji, než kdybych je sehnala u nás. Tak se pojďme podívat, co mi přišlo.

30 Days LOTR Challenge: Nejméně oblíbená postava

25. května 2016 v 10:40 | Ettelwen |  Projekty
Prodleva mezi dalším dnem projektu se neustále prohlubuje, takže je tento článek téměř povinností. Jsem zvědavá, kdy konečně se mi podaří tento projekt dodělat a slibuji, že do podobného se už nikdy nepustím :D ...


Když se totiž řekne nejméně oblíbená postava, je Gríma Červivec hned ten první, kdo mě napadne. Tahle postava není úplně tak nejméně oblíbená, je mi spíš odporná. Tichý našeptávač, kterému se dařilo bažit na úspěších jiných lidí. Červ, který naboural stabilitu Rohanu a neskutečně si to užíval. Ještě horší je, že tato postava dostala hned několik šancí, jak páchat zlo.

Nakonec však byl ten, kdo jedno obrovské zlo ze světa zprovodil, i když mu to úlevu nepřineslo, i když...
Co by se stalo, kdyby Théodenův meč dopadl?
Fréaláf

25. května 2016 v 10:34 | Ettelwen |  Rohirové

Fréaláf byl desátým králem Rohanu. Narodil se v roce 2726 Třetího věku a byl synem Hildy, sestry Helma Kladiva.

Roku 2758 byl Rohan napadnut Vrchovci pod vedením Wulfa. Fréaláf s Helmem a několika přeživšími uprchl do Šeré brázdy, kde přečkal zimu. Jeho strýc Helm zde však zemřel. Když přišlo jarní tání, Fréaláf vzal malou skupinku bojovníků a na Wulfa nečekaně zaútočil. Wulf tento útok nečekal a byl poražen. Následně se stal Fréaláf králem, protože oba Helmovy synové zemřeli během těchto událostí. Fréaláf tak započal druhou řadu králů.

Jeho korunovace se zúčastnil i Saruman, který přinesl mnoho darů, a nakonec od správce Gondoru Berena dostal klíč k Orthanku a usadil se v Železném pasu. Fréaláf věřil, že Saruman bude jeho silným spojencem a na západní hranici bude mít Rohan ochranu. A nějakou dobu to tak vskutku bylo. Rohirové z přátelství se Sarumanem profitovali.

Fréaláf zemřel v roce 2798 Třetího věku a na trůn usedl jeho syn Brytta.

Design 4.6

22. května 2016 v 9:43 | Ettelwen |  Designy

Téma: Bilbo Pytlík a knihy
Barvy: hnědá, zlatá, béžová
Od: 22.5. 2016
Do: -------
Spokojenost: 100%

Na tento design jsem čekala opravdu hodně dlouho, ale chápu, že vše nejde rychle a kromě blogu je potřeba žít i naše normální životy. O to víc mám ale z tohoto designu radost. Chtěla jsem kombinaci knih se Středozemí a tady ji mám. Je opravdu povedená, a mě nezbývá nic jiného, než poděkovat. Děkuji moc za krásný design a omlouvám se za svoje někdy přehnané požadavky.

Recenze - Rytíři z Vřesova

21. května 2016 v 9:24 | Ettelwen |  Recenze
Název: Rytíři z Vřesova
Autor: František Niedl
Počet stran: 280
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Moba

Gerontius, Starý Bral

21. května 2016 v 9:17 | Ettelwen |  Hobiti

Gerontius Bral byl druhým nejstarším hobitem v zaznamenané historii po Bilbu Pytlíkovi. Byl synem vladyky Fortinbrase I. Narodil se v roce 2790 Třetího věku a za manželku si vzal Adamantu Cvalíkovou. Měli spolu celkem dvanáct dětí - Hromželezo III., Hildigard, Isumbras IV., Hildigrim, Isembold, Hildifons, Isembard, Hildibrand, Beladona, Donamira, Mirabelka a Isengar.
Po smrti svého otce v roce 2848, se stal Gerontius 26. vladykou Kraje. V úřadu vydržel celých 72 let, a proto mu připadá ocenění nejdéle vládnoucího vladyky. Během této dlouhé doby se v Kraji stalo několik událostí. Velmi významná byla zima v roce 2911, kdy zamrzla Brandyvína a bílí vlci ze severu ji přešli a ocitli se tak blízko hobitích obydlí.
Gerontius se také znal s Gandalfem. Gandalf mu jednou dal pár kouzelných diamantových knoflíčků či cvočků, které se samy připevnily a zůstaly uzavřené, dokud se jim nenařídilo se otevřít.
Gerontius měl velkou místnost ve Velkých Pelouších, kde žil mnoho let. S nábytkem nebylo hýbáno ještě dlouhou dobu po jeho smrti a místnost tak zůstala zatuchlá. Jeho pra-pra vnuk Peregrin Bral si na tuto místnost vzpomněl, když byl ve Fangornském lese.
Gerontius zemřel v roce 2920 Třetího věku ve věku 130 let, a byl nejdéle žijícím hobitem, dokud jej nepřekonal Bilbo Pytlík.

Fortinbras II.

20. května 2016 v 13:57 | Ettelwen |  Hobiti

Fortinbras byl 29. vladyka Kraje a byl synem Isumbrase IV. Narodil se v roce 2878 Třetího věku a za manželku si vzal Laliu Bralovou. Měli spolu jednoho syna Ferumbrase III. Fortinbras se stal vladykou po smrti svého otce v roce 2939 Třetího věku. Když sám Fortinbras zemřel v roce 2980, podle hobitích zvyků Lalia zůstala hlavou rodiny Bralů až do své smrti v roce 3002 Třetího věku.